9. Bieg po Oddech

Ogólnopolski Tydzień Świadomości Mukowiscydozy

29 lutego 2016 r. rozpoczął się Ogólnopolski Tydzień Świadomości Mukowiscydozy, który Polskie Towarzystwo Walki z Mukowiscydozą rozpoczęło na sportowo.
Uruchomiliśmy zapisy na bieg charytatywny na rzecz chorych na mukowiscydozę.

Inicjatywa wydarzenia powstała z myślą o podopiecznych Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą, chorych na mukowiscydozę. „Bieg po oddech” jest pierwszym ogólnopolskim, wydarzeniem sportowym organizowanym przez PTWM, podczas którego chcemy promować aktywność fizyczną, jako bardzo ważny element codziennej fizjoterapii chorych, który poprawia nie tylko funkcję płuc i ogólny stan zdrowia, ale również może w niektórych przypadkach przyczynić się do wydłużenia życia chorych. Bieg dedykowany chorym na mukowiscydozę, ma zachęcić naszych podopiecznych i wszystkich niepełnosprawnych do przełamywania barier i integracji z otoczeniem. W biegu planujemy udział 600-800 osób. Limit uczestników – 900 osób. Pragniemy podkreślić, iż czynimy wszelkie działania, aby była to największa dotychczas organizowana impreza biegowa w Zakopanem.

Mukowiscydoza to choroba wielonarządowa w większości przypadków dotykająca układu oddechowego, szczególnie płuc. Dla chorych każdy dzień życia to walka o oddech, walka o utrzymanie dobrej wydolności płuc jak najdłużej. Dla nich oznacza to życie. Biegacze doskonale rozumieją rolę oddechu w aktywności fizycznej. Walka o oddech biegacza trwa na trasie biegu i jeszcze przez parę chwil na mecie, a dla chorych na mukowiscydozę walka toczy się w każdej minucie ich życia.

Dedykując chorym na mukowiscydozę każdy oddech na trasie biegu zapraszamy wszystkich do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu.