9. Bieg po Oddech

Pierwszy ogólnopolski bieg organizowany przez PTWM

„Bieg po oddech” jest pierwszym ogólnopolskim wydarzeniem sportowym organizowanym przez PTWM

Pobiegnę z Wami – zapowiedziała Justyna Kowalczyk, zapraszając swoich fanów na „Bieg po oddech”, który odbędzie się 4 września w Zakopanem.

 „Bieg po oddech” jest pierwszym ogólnopolskim wydarzeniem sportowym  organizowanym przez Polskie Towarzystwo Walki z Mukowiscydozą (PTWM). Celem imprezy jest promowanie aktywności fizycznej jako ważnego elementu codziennej fizjoterapii chorych, istotnej w szczególności dla funkcjonowania płuc, a przez to mającej wpływ na wydłużenie życia chorych. Bieg dedykowany chorym na mukowiscydozę, ma zachęcić naszych podopiecznych i wszystkich niepełnosprawnych do przełamywania barier i integracji z otoczeniem. Z drugiej strony intencją PTWM jest zwrócenie uwagi na problemy, z jakimi borykają się chorzy na mukowiscydozę w Polsce.

 Bieg został wpisany do Zakopiańskiej Ligi Biegowej, a także otrzymał jednogwiazdkowy certyfikat Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Patronat nad „Biegiem po Oddech” objęli burmistrz Zakopanego – Leszek Dorula, Starosta Zakopiański – Piotr Bąk oraz Justyna Kowalczyk, która od wielu lat jest ambasadorką PTWM, wspierając chorych na mukowiscydozę w ich walce o każdy oddech. Współorganizatorami wydarzenia zostali Urząd Miasta Zakopane i Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Głównym Sponsorem wydarzenia jest Santander Consumer Bank. Sponsorem Złotym został Blachotrapez Sp. z o.o , a Sponsorem Brązowym –  Wiśniowski Sp. z o.o. S.K.A.

Pięciokilometrowa trasa biegu wiodąca ulicami Zakopanego, została wyznaczona z zachowaniem reguł ujętych w przepisach PZLA. Organizatorzy zapewniają elektroniczny pomiar czasu i profesjonalną obsługę zawodów. – Uczestnictwo w biegu to nie tylko okazja do tego, żeby się poruszać, to także bezpośrednie wsparcie dla chorych na mukowiscydozę – mówi Jacek Juszczyński, prezes Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą. Zapisu uczestnictwa do „Biegu po Oddech” można dokonać za pośrednictwem strony www.bieg.oddychaj.pl .

Justyna Kowalczyk – najlepsza polska biegaczka narciarska, mistrzyni i multimedalista olimpijska – nie tylko zachęca do startu w Zakopanem, ale zapowiedziała także swój udział w Biegu. Swoją obecność zadeklarował również Andrzej Bargiel – skialpinista, biegacz górski i himalaista. W miasteczku biegowym będzie można wziąć udział w zabawach i konkursach. Na uczestników „Biegu po Oddech”  i ich rodziny będzie czekała m.in strefa zumby, nordic walking czy kiermasz zabawek. Uruchomiony będzie także punkt krwiodawstwa.